از آنجا که دانستن حق همه است این آموزش در سطح مبتدی است اما اجرای برخی از موارد ذکر شده نیاز به اندکی مهارت دارد

در ابتدا باید بدانید از چندین پارتیشن برای دسته بندی فایل ها و پوشه ها استفاده می شود . هر کدام از این پارتیشن ها نقش متمایزی را در عملکرد دستگاه شما ایفا می کنند، اما اکثر استفاده کنندگان از اندروید ، از اهمیت و محتویات این پارتیشن ها خبری ندارند . در اینجا شما با پارتیشن های اندروید، محتویات آنها و آنچه میتواند اتفاق بیافتد آشنا می شوید .

اجازه بدهید شما رو با یک لیست استاندارد از پارتیشن های داخلی اندروید در گوشی ها و تبلت ها آشنا کنیم . این موارد عبارتند از :

boot/
system/
recovery/
data/
cache/
misc/


هم چنین پارتیشن های روی SD Card عبارتند از :

sdcard/
sd-ext/

به خاطر داشته باشید که تنها sdcard/ در همه دستگاه های اندرویدی یافت می شه و مورد دوم فقط در بعضی از دستگاه های خاص موجوده.


boot / بوت

همانطور که از نام آن مشخص است این پارتیشن است گوشی را قادر به بوت شدن میکند که شامل کرنل و ramdisk می باشد. بدون این پارتیشن دستگاه بوت نخواهد شد . wipe این پارتیشن از طریق ریکاوری عمل خطرناکی به نظر می رسد ، اما در گاهی از اوقات مجبور به انجام این کار هستید . وقتی پارتیشن بوت را از ریکاوری wipe کردن ، گوشی را نباید تا هنگامی که بوت پارتیشن جدید را نصب کردید ریبوت کنید و انجام این فقط و فقط با رامی قابل اجراء میباشد که دارای پارتیشن بوت "boot/" باشد.


system / سیستم

این پارتیشن در واقع تمام سیستم عامل رو بجز کرنل و ramdisk شامل می شه. این موارد شامل رابط کاربری اندروید/Android User interface و نیز همه برنامه های از قبل نصب شده بر روی گوشی هم می شه .wipe کردن این پارتیشن باعث می شه که سیستم عامل اندروید از روی گوشی شما حذف شود بدون آنکه به بوت دستگاه شما آسیبی وارد شود و شما قادر خواهید بود دوباره گوشی را به حالات recovery و bootloader ببرید و آن را آماده نصب دوباره رام کنید.


recovery / ریکاوری

حالت ریکاوری یکی از حالات مهم است که مانند بوت دوم گوشی شما عمل میکند و شما را قادر میسازد تا گوشی خود را در حالت کنسول ریکاوری بوت کنید تا بتوانید از قابلیت های بسیار آن استفاده کنید . برای اطلاعات بیشتر در مورد ریکاوری، اطلاعات تکمیلی در مورد ریکاوری و یا آموزش های ClockworkMod recovery را جستجو کنید.


data / دیتا

این پارتیشن معمولا به userdata معروف است . این پارتیشن معمولا شامل دیتای مربوط به یوزر یا کاربر گوشی( از قبیل دفترچه تلفن ، پیام ها ، تنظیمات و برنامه هایی که نصب کرده اید و...) می شه. wipe کردن این پارتیشن معمولا به نام reset factory معروف است یعنی همان تنظیماتی که بار اولی که گوشی را روشن میکنید برای شما نمایش داده میشود یا همان زمانی که یک رام اصلی و یا custom rom را برای اولین بار روی گوشی نصب و اجرا می کنید. هنگامی که در ریکاوری از گزینه " wipe data/factory reset" استفاده می کنید در واقع این پارتیشن است که wipe می شود .

cache / کش


پارتیشنی است که اندروید در آن غالبا دیتاهایی را که همیشه مورد استفاده قرار می گیرند؛ ذخیره می کند. wipe این پارتیشن معمولا مشکلی برای اطلاعات کاربری شما بوجود نمی آورد اما همان دیتاهایی که در بالا ذکر شد را حذف می کند که البته آنها هم با دوباره بوت شدن سیستم عامل به طور خودکار بوجود می آیند .

misc / متفرقه

این قسمت شامل تنظیمات مختلف و گوناگون سیستم بصورت اطلاعات روشن/خاموش است . این تنظیمات ممکن است شامل CID ( کد کریر مخابراتی برای منطقه شما یا همان منطقه جغرافیای شما) ؛ تنظیمات USB و برخی از تنظیمات سخت افزاری باشند . این یک پارتیشن مهم از گوشی است و اگر خراب یا حذف شود ؛ بسیاری از امکانات گوشی که بصورت عادی مورد استفاده قرار میگیرند دیگر قابل استفاده نیستند و کارایی خود را از دست میدهند .

SD Card / کارت حافظه

این یک پارتیشن بر روی حافظه داخلی دستگاه نمیباشد بلکه برای روی SD Card قرار دارد . در مورد مصرف آن مکانی است که شما میتوانید در آن فایل های صوتی / تصویری ، فایل نوشتاری ، رام ها خود و غیره را ذخیره کنید . wipe این پارتیشن در صورتی که اگر از تمام اطلاعات خود را روی کامپیوتر بک آپ گرفته باشید عملی کاملا بی خطر است . اگرچه بسیاری از برنامه هایی که روی SD Card نصب شده اند و یا اطلاعات آنان روی SD Card است ممکن است غیر قابل استفاده یا حذف شوند . در بسیاری از دستگاه ها مانند سری Galaxy ها و بسیاری از تبلت ها پارتیشن /sdcard معمولا به کارت حافظه داخلی اشاره میکند . که البته در این دستگاه ها به کارت حافظه External SD اطلاق میشود که قابلیت جا به جایی از دستگاهی به دستگاه دیگر را دارند . در سری گلکسی ها آدرس آن /sdcard/sd و در دیگر دستگاه ها /sdcard2 است . بر خلاف sdcard/ هیچ برنامه و یا دیتایی بر روی External SD ذخیره نمیشود و هر چه در آن یافت میشود توسط یوزر/کاربر درآن قرار داده شده اند و شما به راحتی میتوانید بعد از بک آپ گرفتن اطلاعات خود روی کامپیوتر آن را wipe کنید .

sd-ext

این یک پارتیشن استاندارد برای اندروید نیست ، اما به کمک custom rom ها به یک پارتیشن محبوب تبدیل شده است .اساسا این یک پارتیشن اضافی بر روی SD Card است که نقش پارتیشن data/ را در برخی از رام ها که قابلیت های بخصوصی به نام APP2SD+ یا data2ext دارند، بازی میکند .طراحی این پارتیشن مخصوص دستگاه هایی است که حافظه داخلی بسیار کمی را به پارتیشن data/ اختصاص داده اند. این مورد برای افرادی مناسب است که میخواهند در گوشی خود که فضای کمی در قسمت پارتیشن data/ دارند برنامه های بیشتری نصب کنند و این امر فقط با رام هایی که این مورد را پشتیبانی میکنند قابل استفاده هستند . wipe این پارتیشن همانند پارتیشن data/ است و تمام اطلاعات دفترچه تلفن ، تماس ها ، پیام ها ، برنامه و تنظیمات شما را حذف میکند.


اکنون شما با پارتیشن های اندروید آشنا شده اید و می دانید عمل wipe کردن که مخصوصا در نصب کاستوم رام ها مورد استفاده قرار می گیرد چه تاثیری بر هر کدام دارد.

در آخر باز هم چون گذشته توصیه می کنم برای نصب کاستوم رام و وایپ کردن به انجمن مربوط به گوشی خود مراجعه کنید.
موفق و پایدار باشید